Všechny projekty

February 19, 2016 - No Comments!

Jak nastavit dokument v Illustrátoru pro Icon Design

Dnešní článek bude ryze technický, ukážeme si, jak nastavit nový dokument v illustrátoru pro Icon Design. Není to nic složitého, ale nepodceňujte ji, ulehčíte si tak práci a čas. Mnoho designérů, tvoří ikony v jednom dokumentu, což není moc pohodlné a ani přehledné.

Vytvoření nového dokumentu a jeho nastavení

Náhled 01. Vytvoření nového dokumentu a jeho nastavení

1. Jako první krok spustíme Illustrátor a přes File-New se dostaneme k oknu (Náhled 01), kde si nastavíme počet ploch, jejich řazení, odsazení apod. Vytvořte si tolik ploch kolik budete potřebovat na celou sadu ikon + nějaké navíc, kdyby bylo potřeba udělat více variant jedné ikony, když nevyužijete můžete na konci nevyužité plochy smazat.

2. Nyní si popíšeme co jednotlivé body znamenají.

  • Number of Artboards (1) nám definuje počet "pracovních ploch", které budou potřeba.
  • Hned vedle vpravo (2) si určíme jak se nám "pracovní plochy" mají řadit, myslím, že zde je to z ikon které jsou znázorněny jasné.
  • Spacing (3), nám určí mezery mezi "pracovními plochami".
  • Columns (4) neboli sloupce, zde si nastavíme počet sloupců, nejlepší je definovat takový počet aby to dalo čistý grid (např. při 25 ikonách, dát 5 sloupců apod.).
  • Width, height (5), šířka a výška "pracovní plochy", v našem případě ikony 64px x 64px (ale samozřejmě ikony jsou i v jiných velikostech např. 16×16; 24×24; 32×32; 48×48; 64×64; 96×96; 128×128; 256×256).

Tak, nyní máme vytvořen soubor, který je částečně připraven na pohodlnou práci z ikonami, ale ještě jednu jedna věc, kterou si vše ulehčíme, a tu si teď ukážeme.

Aktuálně na ploše vidíte sadu vytvořených Artboardů ("pracovních ploch"), a nyní si nastavíme Guides (vodítka), která nám zajistí přesné umístění ikon.

1. Nejdříve si v nastavení, nebo zkratkou zapneme Rulers (pravítka), najdeme je v menu View-Rulers-Show Rulers nebo zkratkou Cmd+R a stejně tak Guides (vodítka) , View-Guides-Show Guides nebo Cmd+; .

2. Nyní kliknutím a držením levého tlačítka myši na pravítku, přetáhneme vodítko k jednotlivým Artboardům ("pracovním plochám"), jak vodorovně, tak svisle dokud "neohraničíme všechny". (Náhled 02)

gif

Náhled 02. Nastavení vodítek

3. Ještě si ukážeme trik jak si práci urychlit, abychom nemuseli vodítka sázet po jednom. Myší vybereme dvě vytvořená vodítka, a za pomocí tlačítka Alt přetáhneme další dvě vodítka. Pozor, pokud nejdou vodítka vybrat, musíte je odemknout v menu View-Guides-Lock Guides nebo zkratkou Cmd+Alt+; . (Náhled 03)

gif2

Náhled 03. Kopírování vodítek

4. A poslední trik je zkratka Cmd+D, je to opakování posledních kroků, čímž si vyskládáme zbylá vodítka. Vše co jsme si ukázali, opakujte i vertikálně. (Náhled 04)

gif3

Náhled 04. Opakování poslední akce

Rychlý tip. Pomocí zkratky Cmd+Shift+H můžete vypnout "pracovní plochy", a nechat si jen vodítka, a nebo si v nastavení Illustrator-Preferences-Guides and Grid, přizpůsobit barevnost vodítek, nastavit grid apod.

Buďte kreativní!

Published by: Maneken in All, UI_UX
Tags: , , , , , ,

Leave a Reply